Lumbago - rwa kulszowa

Lumbago

Lumbago znane również jako postrzał, zwany jest też zespołem bólowym odcinka lędźwiowo - krzyżowego. Ból odcinka lędźwiowego pojawia się nagle lub stopniowo. Towarzyszy mu silne napięcie mięśni w tej okolicy.

Przyczyny:

  • zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych,
  • zapalenie stawów krzyżowo - biodrowych,
  • choroba reumatyczna.

Ból promieniuje w kierunku kości krzyżowej, pośladków, pachwin a czasem na tylne strony ud. W okresie ostrym występuje duży ból w okolicy lędźwiowej , nasila sie on przy każdym ruchu.

Gdy napady lumbaga powtarzają się świadczy to o tworzeniu się przepukliny krążkowej kręgosłupa tzw rwie kulszowej.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to bardzo przykry, ostry, bezlitośnie przeszywający ból. Początkowo może być odczuwany na wysokości odcinka ledzwiowego pleców, stopniowo przemieszczając się wzdłuż pośladków i bioder, po tylnej części nogi docierając aż do stopy. Rwa kulszowa powoduje całkowite unieruchomienie.

Pochodzenie :
Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa i łączących się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi.Przyczyną bólu jest ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa.

Przyczyny ucisku:

  • najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego ( dysku) na wysokości odcinka lędzwiowego i lędzwiowo-krzyzowego,
  • obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskiem przez zdeformowany krąg,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych,
  • skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy.
  • zaawansowana ciąża, ponieważ dochodzi u kobiet do przesunięcia się środka ciężkości i niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból.

Skuteczny w leczeniu lumbaga i rwy kulszowej oprócz kinezyterapii (odpowiednio dobranych przez rehabilitanta ćwiczeń) jest masaż szczególnie ukierunkowany na odcinek ledzwiowo - krzyżowy kręgosłupa. Masaż ma na celu rozluźnienie i złagodzenie napięcia mieśni przykręgosłupowych oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.


Warning: include_once(statlink1271851998CffFjh5Js4.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Warning: include_once(): Failed opening 'statlink1271851998CffFjh5Js4.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/5.6/5.6.40-dh15/lib/php') in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Fatal error: Call to undefined function statlink_show_links() in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1