Historia masażu

Krótki zarys historyczny masażu

Historia masażu zaczyna się w Starożytności. Był on wtedy uzupełnieniem obrzędów religijnych. Z czasem zaczął nabierać znaczenia w medycynie ludowej.

Swój początek ma w Indiach i Chinach. Stanowił tam naturalną metodę leczniczą.

W Starożytnej Grecji masowano sportowców przed zawodami, aby natłuścić ich ciała oliwką oraz żeby przygotować je do wysiłku.

W Średniowieczu nastąpił zastój nauk medycznych, masaż przestał być powszechnie stosowany.

W XVI wieku techniką masażu zajął się francuski lekarz Ambroże Paré. W wyniku badań nad fizjologią masażu oraz w oparciu o obserwację pozytywnych skutków masażu u chorych po operacjach, w swojej pracy naukowej okrzyknął masaż jako oficjalną metodę leczenia.

Tym samym tematem zajmował się w XVII wieku lekarz Friedrich Hoffman (1600- 1672). Opierając się na własnych badaniach i obserwacjach opracował program stosowania masażu w licznych przypadkach chorobowych.

W XIX wieku największy wkład w rozwój masażu leczniczego włożył szwedzki lekarz Per Henrik Ling (1776- 1839). Został on współautorem "szwedzkiej gimnastyki", w zakres której wchodzi masaż leczniczy. Holenderski lekarz Johan Mezger (1839- 19 09) określił zasady masażu ze wszystkimi wskazaniami przeciwwskazaniami do jego wykonywania.

Istotny wpływ na rozpowszechnianie masażu miały publikacje naukowe polskiego lekarza Izydora Zabłudowskiego (1851- 1906). Masaż dzięki niemu był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej. Wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii powstawały coraz to nowe metody masażu.

W teraźniejszych czasach masaż jest postrzegany jako skuteczny zabieg z fizykoterapii, jak również dobry sposób na relaks lub zabieg kosmetyczny. Rodzajów masażu wciąż przybywa.


Warning: include_once(statlink1271851998CffFjh5Js4.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Warning: include_once(): Failed opening 'statlink1271851998CffFjh5Js4.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/5.6/5.6.40-dh15/lib/php') in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Fatal error: Call to undefined function statlink_show_links() in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1