Borelioza

Borelioza jest chorobą bakteryjną spowodowane przez bakterie. Choroba jest rozpowszechniana przez kleszcze, które wbijają się w skórę, co pozwala bakterii do zakażenia organizmu. Borelioza nie jest zaraźliwa, poszkodowany nie moze zarazić innych osób. Choroba może powodować zaburzenia skóry, stawów, serca i układu nerwowego.

Borelioza wpływa na różne części ciała w różnym stopniu. Infekcja powoduje rozszerzenie czerwonej wysypki. Później, może wytwarzać zaburzenia stawów, serca i układu nerwowego. Choroba z medycznego punktu widzenia składa się z trzech etapów:

  • objawy zlokalizowane na początku choroby z zapaleniem skóry
  • już rozpowszechnione choroby serca i czynności układu nerwowego i zapalenie opon mózgowych
  • pod koniec choroby uszkodzenie nerwów czuciowych i zapalenie mózgu oraz zapalenie stawów

W początkowej fazie choroby, w ciągu kilku dni do tygodnia skóra wokół ukąszenia rozwija się rozszerzenie kręgu zaczerwienienia. Zewnętrzny pierścień może być jaśniejszy niż w centralnej części. Ten klasyczny początek nazywa się "rumień wędrujący". Pacjenci często nie pamięta kontaktu z kleszczem. Zaczerwienieniu skóry często towarzyszą uogólnione zmęczenie, sztywność mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, i bóle głowy , podobne do objawów infekcji.

Kilka tygodni do kilku miesięcy po pierwszych zaczerwienieniu skóry skótki rozprzestrzeniania się choroby są już w całym organizmie. Następnie mogą wystapić choroby stawów, serca i układu nerwowego.

W późniejszych fazach choroby bakterie mogą wpływać na serce, powodując zapalenie mięśnia serca. Może to spowodować zaburzenia rytmu serca i niewydolnośc serca. Od strony układu nerwowego mogą się rozwijać patologie mięśnie twarzy, paraliż, nieprawidłowe odczucia z powodu choroby nerwów obwodowych ( neuropatia obwodowa ), zapalenie opon mózgowych. Zapalenie stawów w boreliozie może wyglądać podobnie jak wiele innych rodzajów zapalenia stawów i może stać się przewlekłe.

Naukowcy udowodnili również, że lęk i depresja występują z większą częstością u osób z Boreliozą. Jest to kolejny ważny aspekt choroby.

Większość przypadków choroby jest uleczalna antybiotykami. Rodzaj antybiotyku zależy od stadium choroby (wcześniej lub później) i jakie obszary ciała zostały naruszone. Na początku choroba jest zwykle leczona lekami przyjmowanymi doustnie. Dlatego, jeśli ktoś uzna, że typowa wysypka rozwijająca się jest związana z kleszczem, powinien zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Generalnie po antybiotyku wysypka ustępuje w ciągu jednego lub dwóch tygodni bez konsekwencji długoterminowych. Do łagodzenia objawów, mogą być dodawane leki uśmierzające ból.


Warning: include_once(statlink1271851998CffFjh5Js4.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Warning: include_once(): Failed opening 'statlink1271851998CffFjh5Js4.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/5.6/5.6.40-dh15/lib/php') in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1

Fatal error: Call to undefined function statlink_show_links() in /home/klient.dhosting.pl/isne/rehabilitacja.isne.pl/public_html/include/stopka.inc on line 1